Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

SPOTKANIE AUTORSKIE Z MARIĄ PASZYŃSKĄ

Utworzono dnia 06.07.2021
Czcionka:

17 czerwca br. po tak długiej przerwie spowodowanej „wiadomo czym”, znów mogliśmy spotkać się w bibliotece. Tym razem gościliśmy niezwykłą autorkę powieści społeczno-historycznych, panią Marię Paszyńską. Dlaczego niezwykłą? Otóż ukończyła takie kierunki studiów jak prawo, iranistyka i turkologia, pracowała już jako prawniczka oraz przewodniczka miejska po Warszawie. Obecnie będąc mamą dwójki dzieci pisze powieści, których ma już 15 w swoim dorobku pisarskim. Autorka przyznała, że bardzo lubi docierać do źródeł, by poznać tło historyczne, wertować publikacje, bo jak twierdzi, lubi za pomocą fikcji przekazywać trochę wiedzy, która w takiej formie jest łatwiej przyswajalna przez odbiorców. Nasi czytelnicy rozsmakowali się w 4-tomowym cyklu „Owoc granatu”, opisującym losy dwóch bliźniaczek podczas II wojny światowej. Pisarka sprytnie wplotła w fabułę powieści fragmenty pamiętników zesłańców, które mocno chwytają za serce. A później już tylko pilnowaliśmy na życzenie fanów pisarki nowych tytułów ukazujących się na rynku wydawniczym. I tak zgromadziliśmy w swoich zbiorach kolejne 3-tomowe cykle „Wiatr od wschodu”, „Cień sułtana” oraz pojedyncze tomy: Instytut piękności, Dwa światła, Willa pod Zwariowaną Gwiazdą.
Podczas dwugodzinnego spotkania, autorka okazała się po prostu „wulkanem DOBREJ energii”, którą zaraziła swych słuchaczy. Przyznała, że nie lubi, kiedy nazywa się ja pisarką. Sama o sobie mówi, że jest po prostu opowiadaczką historii, ale nie pisarką, bo pisarzem wg niej jest np. Wiesław Myśliwski.. Olga Tokarczuk.
Jako wyborna opowiadaczka obdarzyła nas wieloma zabawnymi historiami ze swojego życia studenckiego, zawodowego i trochę prywatnego. Niesamowita, zdystansowana, otwarta, radosna, a przy tym skromna – taka jest Maria Paszyńska.
Spotkanie zostało zorganizowane dzięki Instytutowi Książki oraz Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie w ramach projektu DYSKUSYJNE KLUBY KSIĄŻKI.

GALERIE:

.

.

Biuletyn Informacji Publicznej