Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

SPOTKANIE AUTORSKIE Z EDYTĄ ŚWIĘTEK W RAMACH DKK.

Utworzono dnia 30.10.2018
Czcionka:

W piątek, 19 października 2018 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Łukcie czytelniczki oraz czytelnicy mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniu autorskim ze znaną pisarką – Edytą Świętek. Spotkanie zostało dofinansowane przez Instytut Książki w ramach programu „Dyskusyjne Kluby Książki na Warmii i Mazurach” realizowanego we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Olsztynie. Pani Edyta powieściopisarstwem zajmuje się od 10 lat. W niezwykle ciekawy sposób opowiedziała o swojej drodze pisarskiej i genezie większości powieści, tj. „Cappuccino z cynamonem”, „Wszystkie kształty uczuć”, „Noc Perseidów”, „Miód na serce” oraz o 5-tomowym cyklu pt. “Spacer Aleją Róż”. Cykl ten jest rozbudowaną sagą rodzinną z fascynującą historią w tle, którą autorka postanowiła odczarować ze złej sławy swoje ukochane miejsce, gdzie się wychowywała – Nową Hutę. Miasto to było podarunkiem tow. stalina dla Polski, a konkretnie dla Krakowa, po to aby dać Krakusom klasę robotniczą. Stalin miał szeroki gest i... jak się okazało zbudował bardzo przyjazne miasto dla mieszkańców, z dużą przestrzenią, z zielenią, wśród której królowały drzewa owocowe będące pozostałością po dawnych gospodarstwach rolnych. Budynki mieszkalne wraz z usługowymi postawiono w formie zamkniętych niby fortec, z ogromnymi przestrzeniami w środku, z placami zabaw dla dzieci, boiskami do gry w piłkę, z zielonymi ogrodami, wśród których królowały drzewa owocowe. Władza ludowa cały czas miała problemy z nowohucką robotniczą bracią. Wiele różnych starć i potyczek (nierzadko krwawych) z milicją, zomo, a nawet wojskiem doprowadziło do tego, iż w stanie wojennym z zaopatrzeniem w sklepach było ciężko, tak jak w całej Polsce. Mimo to mieszkańcy nie dali się złamać, upominali się o swoje prawa, o wolne związki zawodowe, o możliwość budowy Świątyni, którą zainicjował Kardynał Karol Wojtyła.
Opowieść o mało znanych faktach z historii Nowej Huty wraz z krótkimi rysami powieści Pani Edyta podała uczestnikom spotkania w takiej formie, że miało się wrażenie, iż na naszych oczach powstała nowa niezwykle interesująca powieść.
Jak zwykle zwieńczeniem spotkania było podpisywanie przez pisarkę książek dla czytelników oraz wspólne zdjęcie.
Tych, których zaciekawiła historia o Nowej Hucie, zachęcamy do przeczytania sagi „Spacer Aleją Róż”, a także do sięgnięcia po inne powieści Edyty Świętek dostępne w naszej bibliotece. Naprawdę warto!

.

Utworzono dnia 30.10.2018, 10:15

Biuletyn Informacji Publicznej